Kilka tygodni temu rozpocz±³ siê okres grzewczy, a wraz z nim wróci³ do naszego miasta smog typu londyñskiego. Wdychanie mocno zanieczyszczonego powietrza dzia³a niekorzystnie nie tylko na uk³ad oddechowy, ale równie¿ na ca³y nasz organizm, zwiêkszaj±c ryzyko rozwoju wielu gro¼nych chorób lub nasilaj±c objawy takich schorzeñ jak alergie wziewne czy astma. Mo¿emy mieæ równie¿ wyd³u¿ony czas reakcji na bod¼ce oraz trudno¶ci z koncentracj± i efektywnym my¶leniem.
Od stycznia zacznie obowi±zywaæ USTAWA ANTYSMOGOWA, ale nie ³ud¼my siê, ¿e od razu odczujemy poprawê. Warto skorzystaæ z zaleceñ poradnika antysmogowego zamieszczonego w kwartalniku „Logiczna alternatywa dla Krakowa” (nr 01/2018):
1. Pobraæ na telefon jedn± z mo¿liwych aplikacji, dziêki którym otrzymamy informacjê o sytuacji smogowej (np. „Airly”, „SmokSmog”, „Jako¶æ powietrza w Polsce”)
2. Unikaæ d³u¿szego przebywania bez maseczki na zewn±trz.
3. Zadbaæ o dietê bogat± w witaminy i minera³y, które pomagaj± organizmowi neutralizowaæ wolne rodniki, które powstaj± w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
4. W pomieszczeniach zadbaæ o obecno¶æ ro¶lin, które wed³ug wyników badañ przeprowadzonych przez NASA, poch³aniaj± wiele smogowych zanieczyszczeñ. S± to miêdzy innymi: aloes, skrzyd³okwiat, sansewiera, dracena, filodendron oraz bluszcz pospolity.
5. Pomy¶leæ o zaopatrzeniu siê w maseczkê antysmogowa, pamiêtaj±c, ¿e wiêkszo¶æ filtrów nale¿y wymieniaæ po 10 – 20 godzinach u¿ytkowania.