Dzień Wolności - Święto Naszej Szkoły!
Dodane przez mkrzyszton dnia 06/06/2013 11:29:56

4 czerwca to bardzo ważna data w najnowszej historii Polski. Rocznica pierwszych wolnych wyborów. W Jedenastce już kolejny raz uczciliÅ›my tÄ™ rocznicÄ™ – poprzez naukowe i artystyczne dziaÅ‚ania. Uczniowie naszej szkoÅ‚y mogli uczestniczyć w wykÅ‚adach prowadzonych przez WykÅ‚adowców i Studentów krakowskich uczelni. GoÅ›ciliÅ›my  prof. dr. hab. inż. Anoniego CieÅ›lÄ™ i dr hab. inż. Krzysztofa OprzÄ…dkiewicza - dziekana i prodziekana WydziaÅ‚u Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, dr. Marka Guzika z Instytutu Biologii UP, dr MariÄ™ StiniÄ™ z ZakÅ‚adu Archiwistyki, Dydaktyki i Metod Kwantytatywnych Instytutu Historii UJ, dr. PrzemysÅ‚awa WywiaÅ‚a z Muzeum Armii Krajowej, dr DorotÄ™ WojdÄ™ z Katedry Teorii I Literatury Instytutu Filologii Polskiej UJ, Edwarda Nowaka aktywnego dziaÅ‚acza „SolidarnoÅ›ci” reprezentujÄ…cego „Stowarzyszenie Solidarność”, pracowników AGH.


Tre¶æ rozszerzona

4 czerwca to bardzo ważna data w najnowszej historii Polski. Rocznica pierwszych wolnych wyborów. W Jedenastce już kolejny raz uczciliÅ›my tÄ™ rocznicÄ™ – poprzez naukowe i artystyczne dziaÅ‚ania. Uczniowie naszej szkoÅ‚y mogli uczestniczyć w wykÅ‚adach prowadzonych przez WykÅ‚adowców i Studentów krakowskich uczelni. GoÅ›ciliÅ›my  prof. dr. hab. inż. Anoniego CieÅ›lÄ™ i dr hab. inż. Krzysztofa OprzÄ…dkiewicza - dziekana i prodziekana WydziaÅ‚u Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, dr. Marka Guzika z Instytutu Biologii UP, dr MariÄ™ StiniÄ™ z ZakÅ‚adu Archiwistyki, Dydaktyki i Metod Kwantytatywnych Instytutu Historii UJ, dr. PrzemysÅ‚awa WywiaÅ‚a z Muzeum Armii Krajowej, dr DorotÄ™ WojdÄ™ z Katedry Teorii I Literatury Instytutu Filologii Polskiej UJ, Edwarda Nowaka aktywnego dziaÅ‚acza „SolidarnoÅ›ci” reprezentujÄ…cego „Stowarzyszenie Solidarność”, pracowników AGH. Ciekawe zajÄ™cia prowadzili także nauczyciele XI LO. Uczniowie- zgodnie ze swoimi zainteresowaniami- brali udziaÅ‚ w zajÄ™ciach z historii, literatury, chemii, biologii, geografii czy jÄ™zyków obcych. ByÅ‚y też konkursy naukowe, gra miejska, historyczna gra planszowa, warsztaty sportowo – obronne, bookcrossing. ChÄ™tni mogli wziąć udziaÅ‚ w poważnych debatach podejmujÄ…cych poważne, aktualne problemy.

Wymiar edukacyjny miaÅ‚a też zaprezentowana przez IIg inscenizacja procesu karnego zatytuÅ‚owana „Jak to na imprezie fajnie, o ile nie skoÅ„czy siÄ™ w sÄ…dzie”, a także zaprezentowana na zewnÄ…trz rekonstrukcja historyczna „Obrona Krzyża w Nowej Hucie”.

Po tych wszystkich naukowych zajÄ™ciach byÅ‚a też chwila ze sztukÄ… i sportem. OdbyÅ‚y siÄ™ mecze piÅ‚ki nożnej i koszykówki. Zaprezentowali siÄ™ tancerze, wokalistki i zespół OÅ›-Fiata. Jednym sÅ‚owem „DzieÅ„ WolnoÅ›ci” przebiegaÅ‚ przyjemnie i pożytecznie, naukowo i kolorowo… ByÅ‚a też chwila refleksji nad wolnoÅ›ciÄ… wywoÅ‚ana cytatami z tekstu Marka Grechuty: Wolność – to wÅ›ród mÄ…drych ludzi żyć/ Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście. (…) Wolność - to królestwo dobrych słów,/mÄ…drych myÅ›li, piÄ™knych snów,/ to wiara w ludzi.